Polsko- Czeski Festiwal Pieśni Pielgrzymów

JUŻ BYŁO - RELACJE ⁄ Polsko- Czeski Festiwal Pieśni Pielgrzymów

W niedzielę, 16 września br. w pięknych wnętrzach Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. A to dzięki koncertowi zespołu Kalokagathos, który w ramach Polsko-Czeskiego Festiwalu Pieśni Pielgrzymów zaprezentował bogatą muzycznie i artystycznie własną aranżację pieśni pielgrzymów w języku starohiszpanskim, starofrancuskim, portugalskim i łacinskim pt. Senhora. Całość widowiska dopełniały teksty autorstwa aktora Adama Łoniewskiego. Koncert poprzedziła msza święta odpustowa w pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Siemieniewskiego, a oprawę muzyczną do niej zapewnił Kłodzki Chór Concerto Glacensis pod przewodnictwem Katarzyny Mąki.

Zespół Kalokagathos założony został w 2004 roku przez Marzenę Lamch-Łoniewska, wokalistkę, kompozytorkę pedagoga, aktorkę. Koncertuje w całej Polsce, wykonuje nie tylko pieśni średniowiecznych pielgrzymów, ale i pieśni ludowe, kolędy z różnych stron Europy, utwory literackie i autorskie, a nawet piosenki Michaela Jacksona we własnym opracowaniu.
Bierze udział w spektaklach teatralnych, m.in. w spektaklu telewizyjnym „Wiktoria Czestochowska”. Wystąpił w programie Must Be the Music, a w 2015 r. wraz z zespołem reagge Habakuk wydał płytę pt. „Regrowth”.

Nietuzinkowy koncert, który odbył się w wielisławskim sanktuarium był częścią trwającego przez cały rok projektu pn. „Wspólny mianownik, czyli polsko-czeski rok muzyki, kultury i sztuki”, którego partnerami jest Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich oraz Ośrodek Kultury i zajęć pozaszkolnych Decko-Nachod.

Niedzielne obchody poprzedziły warsztaty wokalne, w których udział wzięli chorzyści z Polski i Czech, zorganiowane również w ramach w/w projektu, współfinansowanego ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.